MOTORISTI‎ > ‎

AKÉ AUTOMOBILY MÔŽETE PRESTAVAŤ NA LPG, CNG?

uverejnené 22. 7. 2015, 10:34 používateľom Viliam Šedo   [ aktualizované 21. 9. 2015, 6:57 ]
Najjednoduchšie je ak je prestavba Vášho auta schválená hromadne v SR.

Zoznam hromadne schválených typov nájdete na stránke serveru www.datagas.sk, v číselníkoch.

Ak pre Vaše vozidlo nie je hromadne schválená prestavba na LPG, CNG máte možnosť nechať si ju schváliť jednotlivo na Vašom obvodnom dopravnom úrade (OÚD). Prestavbu realizujete:
  • medzinárodne schváleným systémom pre Vaše auto podľa EHK OSN (retrofit)- zoznam na stránke www.plyn.doauta.sk v kroku 2 (údaje bez záruky z našej strany)
  • alebo jednotlivo - niektorým zo systémov LPG, CNG
Tento postup je administratívne i technicky o niečo zložitejší, avšak je cestou aby do akéhokoľvek Vášho vozidla mohla byť prestavba realizovaná.

Aký je postup pri schvaľovaní?

Ak je prestavba Vášho vozidla na LPG, CNG  auta schválená hromadne stačí iba s náležitými dokumentmi prestavbu zájsť na OÚD. Prestavbu neodkladne oznámte OÚD do 7 dní.
V prípade jednotlivej prestavby je postup trochu zložitejší a je k dispozícii viac alternatív. Pred prestavbou zájdite poradiť na pracovisko montáže plynových zariadení.

Kde nájdete servis na prestavbu na LPG, CNG?

Prestavbu Vám smie realizovať len v SR oprávnený servis (pracovisko) na montáž LPG CNG systémov do vozidiel.
Zoznam pracovísk nájdete na stránke www.datagas.sk.

Zoznam čerpacích staníc na plyn LPG, CNG

Zoznam čerpacích staníc propan bután LPG na www.plyn.doauta.sk
Zoznam čerpacích staníc na zemný plyn CNG na www.plyn.doauta.sk

Oplatí sa prestavba na plyn?

Okrem nižšieho zaťaženia emisiami (najmä CO2 a častice) a zníženia závislosti od jedného druhu paliva - prináša prestavba na plyn i ekonomický profit.

V zahraničí rastie podiel spotreby tohto paliva, obavy zo zmien v spotrebnej dani nie sú opodstatnené. Politika EÚ sa opiera o tzv. "zelené" technológie a energiu.

Úspora sa kedysi počítala na 1 korunu na kilometer. Na výpočet môžete použiť túto tabuľku  (vstupné údaje su v zelených políčkach)
Comments