MOTORISTI

Každé 6-te predané jazdené auto na Slovensku má LPG alebo je to hybrid.

uverejnené 13. 2. 2020, 4:01 používateľom Viliam Šedo   [ aktualizované 18. 2. 2020, 0:37 ]

Server Topspeed uverejnil v článku o štatistikách predaja jazdených automobilov informáciu že každé 6-te predané vozidlo je na alternatívny pohon - buď jazdí na LPG alebo ide o hybrid. Má ísť o výrazný medziročný nárast, čo je potešujúca správa.

Celý článok:

Oplatí sa CNG?

uverejnené 9. 3. 2018, 6:52 používateľom info igas   [ aktualizované 9. 3. 2018, 6:57 ]

Porovnanie nájdete na v článku AutoBild: Reálny test spotreby: Nafta vs. benzín vs. CNG. Článok sa zaoberá rôznymi variantmi motorov vozidla SEAT LEON.
Výsledné porovnanie nákladov na cestu do Košíc vychádza výrazne v prospech varianty na CNG:
obr. prevzatý z článku:


Celý článok nájdete tu...Rozšírenie siete CNG a LNG čerpacích staníc v SR

uverejnené 23. 10. 2017, 5:10 používateľom info igas   [ aktualizované 30. 1. 2018, 2:09 ]

Do roku 2020 by malo na diaľniciach D1 a D2 pribudnúť 14 nových plniacich staníc CNG a 3 nové plniace stanice LNG určené predovšetkým pre ťažkú nákladnú dopravu.
http://www.igas.sk/_/rsrc/1508831861137/motoristi-montaz-lpg-cng/novasietcngalngvsr/fueLCNG%20mapaka.png?height=164&width=320

Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP) získa na projekt SPP fueLCNG od Európskej únie, takmer 15,7 milióna eur.
Navyše, súčasťou projektu SPP fueLCNG je aj výstavba prvého zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu na Slovensku, čím sa vytvorí lokálny zdroj LNG a vytvoria sa predpoklady na zásobovanie všetkých segmentov dopravy vrátane riečnej dopravy LNG.
Pilotná prevádzka je naplánovaná na rok 2019, pričom s plným využívaním novej infraštruktúry sa počíta do konca roka 2020.
Problematike sa venuje www.fuelcng.sk

Budúcnosť LPG v značke DACIA

uverejnené 26. 7. 2017, 3:04 používateľom Viliam Šedo

Podľa zástupcu koncernu Renault značka DACIA momentálne do budúcnosti nepočíta s výrobou hybridov, či elektromobilov.

„V súčasnosti je to pre Daciu príliš drahá technológia. Pre udržanie nízkej ceny musíme využívať osvedčené technológie. Takmer nulové emisie oxidov dusíka (NOX) sa nám darí dosahovať vďaka LPG,“ povedal Mariotte.

Dacia preto už vo Francúzsku ponúka možnosť LPG pohonu pri všetkých svojich modeloch, vďaka čomu sa oproti spaľovaciemu motoru znižujú emisie o 12 percent a náklady na prevádzku o 40 percent.

Celý článok na www.sme.sk

Najperspektívnejším alternatívnym pohonom pre nákladiaky CNG

uverejnené 7. 7. 2017, 3:20 používateľom Viliam Šedo   [ aktualizované 7. 7. 2017, 3:21 ]

Vďaka vybudovanej sieti plničiek a lacnejšiemu palivu ostáva zatiaľ najperspektívnejším alternatívnym pohonom pre nákladiaky stlačený zemný plyn (CNG).

Konštatuje sa v článku o vodíkovom pohone kamiónov, ktorý nedávno prezentovala Toyota. Zaujímavý článok okrem tohto konštatovania porovnáva na videu akceleráciu kamiónu s vodíkovým a s dieslovým pohonom, ktorý najdete na www.sme.sk.

Video:

Nákup áut s alternatívnym pohonom do štátnej správy v ČR

uverejnené 30. 5. 2017, 4:13 používateľom Viliam Šedo

Každé štvrté auto, ktoré kúpia štátne úrady v ČR po 1. septembri tohto roka, má jazdiť na iné palivá ako naftu alebo benzín. Počíta s tým návrh nariadenia, ktoré zverejnilo ministerstvo pre miestny rozvoj. Štát tak chce splniť svoj dlhoročný záväzok, že bude nakupovať aj autá, ktoré produkujú menej emisií.

Podľa nariadenia musí každý verejný obstarávateľ vydeliť počet áut, ktorá chce zaobstarať, štyrmi a zaokrúhliť na celé čísla dole. Potom mu vyjde potrebný počet áut na alternatívny pohon, ktorá musí kúpiť.

Štát v nariadení považuje za vhodné autá na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený ropný plyn (LPG), hybridný pohon, elektrické vozidlá (klasická hybridný a plug-in hybridný), čisto elektrické vozidlá, vozidlá na zmesné motorové palivo E85 či čisté biopalivo a konečne autá na vodík.

Zdroj, celý článok: ekonomika.idnes.cz

LPG - alternatívne palivo číslo 1

uverejnené 12. 5. 2017, 5:10 používateľom info igas

LPG ako alternatívne palivo má v premávke najväčšie počty vozidiel. Má dostatok dostupných čerpacích staníc i cena paliva je už roky velmi priaznivá.
Vývoj cien LPG

Z grafu je jasné že vo všetkých štátoch EÚ je cena LPG asi polovičná ako u nafty, alebo benzínu a tento stav už trvá roky.
Priaznivé je tiež že i servisy už majú slušnú odbornú úroveň znalostí a technických možností pri prestavbách automobilov v prevádzke.
Zoznam oprávnených servisov nájdete na stránke www.datagas.sk (Vstup pre verejnosť a klik na mapku v záhlaví  tabuľky).

PROBUCARD pomôže s poistením prestavaného nového vozidla na LPG

uverejnené 12. 4. 2017, 1:32 používateľom info igas   [ aktualizované 12. 4. 2017, 6:45 ]

U nového vozidla môže byť problém s reklamáciou vozidla, ktoré je ešte v záručnej dobe a bolo prestavané na plyn. Riešiť by to malo poistenie vrámci karty Probucard - viac v článku TASR tu...

Koniec dieselov, voľte benzínový motor + LPG alebo CNG

uverejnené 19. 3. 2017, 10:01 používateľom info igas   [ aktualizované 27. 3. 2017, 1:12 používateľom Viliam Šedo ]

Zavedený trend kupovať si auto s naftovým motorom už zrejme nemá dlhú životnosť. Aj naše mestá uvažujú o zavedení nízkoemisných zón. O pár rokov môžeme byť svedkami toho, ako sa ľudia začnú zbavovať naftových áut - preto, lebo sa s nimi nemôžu pohybovať v mestách, kde žijú alebo pracujú.
Ekonomiku naftového motora Vám pomôže zabezpečiť kombinácia benzínový motor+LPG alebo CNG. Táto kombinácia je lepšia aj pre krátke jazdy so studeným motorom čo je typické pre jazdu po po meste.
Viac v článku na www.sme.sk

Kupujete auto na plyn LPG, CNG?

uverejnené 31. 5. 2016, 2:19 používateľom Viliam Šedo   [ aktualizované 31. 5. 2016, 3:11 ]

Ak kupujte vozidlo s pohonom na plyn nezabudnite si vyžiadať od autobazáru, alebo pôvodného majiteľa vozidla protokol o prestavbe vozidla na plyn, alebo staršie Potvrdenie technickej spôsobilosti vozidla na plyn.
Ak nebolo prestavované v v SR,  čo si môžete overiť pomocou VIN čísla na www.datagas.sk, tak sa pýtajte či Vám môže doložiť, že ide vozidlo s pohonom na plyn od výrobcu, alebo bolo dovezené zo zahraničia so schváleným plyn. zariadením.
Bez dokladov by Vám vozidlo autobazár, alebo vlastník vozidla predať nemal. V prípade ak sa tak stalo, pýtajte si od neho financie potrebné na to, aby ste uviedli do legislatívne vyhovujúceho stavu.

1-10 of 13